Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że minimalnym nakładem pracy można wydajniej i oszczę-dniej eksploatować instalację grzewczą w domkach jednorodzinnych a nawet budynkach mieszkalnych gdzie tylko z pozoru nie mamy wpływu na zużyte ciepło.
Jak wydajnie i oszczędnie eksploatować instalację grzewczą?
Kilka prostych reguł zagwarantuje niższe rachunki a także podniesie komfort w ogrzewanych pomieszcze-niach. Wymiennik ciepa jakim jest grzejnik wodny musi mieć dostęp do powietrza. Grzejnik konwekcyjny ogrzewa powietrze przepływające przez jego konstrukcję. W ten sposób w pomieszczeniu, w którym został zainstalowany robi się ciepło.
W przypadku gdy grzejnik jest zasłonięty np zasłoną lub meblem dochodzi do zaburzenia obiegu powietrza i możemy mieć do czynienia z niedogrzewaniem . Mowa tu oczywiście o grzejnikach pokojowych a nie grzejnikach łazienkowych, które zaprojektowane są specjalnie do osuszania, za sprawą większej mocy a także konstrukcji ułatwiającej spełnianie tej funkcji. Nieświadomy użytkownik podnosi temperaturę układu tracąc tym samym pieniądze.
Podobne w skutkach będzie użytkowanie nieodpowietrzonego grzejnika. Bańki powietrzne/gazowe powstałe w wyniku procesów elektrochemicznych często występujących w młodych instalacjach grzewczych, rozpoznamy po dźwiękach przelewania dochodzących w czasie pracy pompy obiegowej. Często grzejnik nie jest rozgrzany równomiernie lub w cale nie działa.
Dla osób nieprzepadających za eksponowaniem zwykłych grzejników w swoim salonie czy pokoju gościnnym, z pomocą przychodzą producenci grzejników dekoracyjnych i ozdobnych. Taki grzejnik nie trzeba będzie już zasłaniać gdyż będzie zdobił pomieszczenie tak samo jak wyjątkowy kominek...
Grzejniki powinny zawsze być zamontowane w punktach o największej stracie ciepła. Mamy tu na myśli okna oraz ściany zewnętrzne. Ta zasada ma na celu zwiększenie komfortu przebywania w pomieszczeniu co pośrednio przyczynia się do zmniejszenia kosztów eksploatacji. Grzejnik zamontowany w innym miejscu nie będzie właściwie spełniał swojej roli.
Każde pomieszczenie w naszym domu ma inne zapotrzebowanie na ciepło a domownicy inne oczekiwania z nim związane. W łazience chcemy mieć zawsze ciepło, w sypialni raczej chłodniej, w salonie standardowo przyjemnie, w kuchni nie trzeba nam ciągłego ciepła za sprawą zainstalowanych urządzeń kuchennych, które też przyczyniają się do ogrzania naszego domu. Dlatego grzejniki czy zwykłe ścienne czy ozdobne powinny mieć zainstalowane głowice termostatyczne. Jest to niezbędne wyposażenie każdego grzejnika. Stabilizuje temperaturę w pomieszczeniu, nie doprowadza do jego przegrzania ani zbytniego wyziębienia.
Zdarza się, że niektóre pomieszczenia w domu są rzadko używane, wtedy umieszczone w nich grzejniki można wyłączyć z eksploatacji ustawiając na tryb eko. Dzięki temu pomieszczenie nie zostanie całkowicie odcięte od źródła ciepła. W ten sposób nie dopuści się do jego zawilgocenia. Podsumowując, termostaty przy grzejnikach w prosty sposób przyczyniaj się do efektywniejszego a przez to oszczędniejszego ogrzewania naszych domów i mieszkań.
Ważną sprawą, o której większość ogrzewających swoje domy zapomina jest zapewnienie właściwej wentylacji pomieszczenia. W domach szczelnie zamkniętych, szybko rośnie wilgotność zawarta w powietrzu. Stwarzają się warunki idealne dla rozwoju grzybów i pleśni. Ponadto wilgoć powoduje spadek komfortu przebywania w takim pomieszczeniu.
Jeśli wentylacja nie jest prawidłowa zaleca się okresowe przewietrzanie pomieszczeń, nawet w okresie bardzo niskich temperatur. Ważne jest aby przed akcją przewietrzania skręcić zawory termostatyczne, wietrzyć szybko i bardzo intensywnie. Dzięki temu nie dochodzi do schłodzenia ścian i wyposażenia tylko ma miejsce wymiana powietrza. Skręcenie głowic termostatycznych zapobiega ich nagłemu otwarciu, na skutek spadku temperatury, a my unikamy niepotrzebnych strat energii.