
Photo by krakenimages on Unsplash
Jak rysuje się przyszłość branży meblowej
Problem z ceną nie dotyczy tylko krzeseł, ale też innych mebli. Dodatkowym powodem jest to, że najczęściej krzesła są produkowane przez współpracujące ze sobą podmioty, a nie tylko przez jedną firmę. Poszczególne elementy krzeseł są wytwarzane przez różne przedsiębiorstwa. Mogą niezależnie drożeć ze względu na różne czynniki, przez co końcowa cena krzesła również ulega zmianie.
Na całym świecie brakuje drewna
Zapotrzebowanie na drewno wzrosło z powodu wzrost popytu. Wywarło to z pewnością ogromną presję na zasoby naturalne. Istnieje wiele sposobów na zmniejszenie światowego zapotrzebowania na drewno. Z pewnością najważniejsze jest racjonalne gospodarowanie zasobami leśnymi oraz wykorzystywanie materiałów pochodzących z recyklingu do produkcji papieru i mebli, oraz projektowanie budynków, które wymagają mniej ogrzewania lub chłodzenia.
Drewno jest bardzo popularnym produktem w branży meblarskiej. Drewniane krzesła szybko zyskały popularność i są cenione na całym świecie. Zapotrzebowanie na drewno do produkcji mebli gwałtownie wzrosło w ciągu ostatnich kilku lat, prowadząc do niedoboru materiałów do produkcji krzeseł. Drewno jest droższe niż metal i plastik ze względu na swój naturalny charakter i brak alternatyw. Ludzie uwielbiają naturalne materiały.
Produkcja mebli w Chinach jest znacznie tańsza ze względu na niskie koszty pracy oraz materiałów. Z drugiej jednak strony import mebli z Chin znacznie podrożał za sprawa bezprecedensowych wzrostów transportu morskiego. Jest to główna przyczyna drożejących krzeseł. Niestety transport morski nadal drożeje, ponieważ na obecną chwilę jest nie do zastąpienia.
Wzrasta zapotrzebowania na stal, wykorzystywaną też do produkcji krzeseł. Przemysł stalowy odnotowuje ciągły wzrost popytu ze względu na rozwijającą się gospodarkę światową.
Koszt robocizny wpływa na cenę krzeseł
Koszt robocizny jest także czynnikiem wpływającym na cenę krzeseł. Koszty pracy rosną za sprawą rosnących płac minimalnych, a także ograniczeń pandemicznych, które również znajdą odbicie w cenie końcowej krzeseł. Aby nadal sprzedawać tanie krzesła, firmy muszą zatrudniać pracowników za rozsądną płacę. Jeśli tego nie zrobią, będą musieli podnieść cenę swojego krzesła, aby nadrobić utracone zyski.
Inflacja wpływa na cenę krzeseł
Inflacja jest miarą tempa wzrostu cen i płac. Gdy inflacja rośnie, siła nabywcza spada. W rezultacie ceny przedmiotów takich jak krzesła mogą wzrosnąć. Im niższa stopa inflacji, tym krzesła będą tańsze. Sytuację najlepiej widać na rosnących cenach krzeseł w ostatnim roku.
Wzrost ceny materiałów tapicerskich do produkcji krzeseł
W ostatnich latach ceny materiałów obiciowych wzrosły. Było to wynikiem wielu różnych czynników, w tym recesji gospodarczej, wzrostu cen surowców i wzrostu przepisów dotyczących ochrony środowiska. Wzrost cen był znaczny, ponieważ materiały obiciowe stanowią obecnie 60% kosztów produkcji krzesła. Jest to niepokojąca statystyka, ponieważ oznacza, że krzesła stają się coraz droższe.
Podsumowanie
Krzesła to branża, w której popyt rośnie wykładniczo. Coraz lepsza technologia sprawia, że krzesła zapewniają wiele innych korzyści, takich jak zwiększona koncentracja, zmniejszenie bólu pleców i lepsza postawa. Wzrostu popytu na krzesła na taką skalę nie było od wielu lat. Na tę sytuację ma również wpływ liczby osób pracujących z domu.