
Wiąże się to często z dużą ingerencją w instalacje elektryczne, sanitarne lub grzewcze. Każdy z nas przy okazji dużego remontu chce aby zastosowane zmiany korzystnie wpłynęły na warunki w naszym lokum.
Jedną z bardzo częstych modyfikacji jest wymiana kaloryferów. Związane to jest z często nieekonomiczną pracą starej instalacji grzewczej, a także z chęcią pozbycia się nieestetycznych punktów z przestrzeni życiowej. Przy okazji remontu, warto dokonać ocieplenia domu. Zyskamy w ten sposób możliwość zamontowania znacznie mniejszych grzejników o mniejszej niż dotychczasowe mocy, przystosowanych do instalacji niskotemperaturowych. Stanie się tak ponieważ, budynek po zastosowaniu ocieplenia będzie pobierał mniej energii. Wpłynie to pozytywnie na zmniejszenie rachunków za gaz, a także da spore oszczędności podczas zakupu samych kaloryferów. Dzięki mniejszemu zapotrzebowaniu na moc, możemy kupić mniejsze i tańsze grzejniki. Oprócz samego ocieplania budynku, mocno na nasze wydatki wpłynie wymiana stolarki okiennej.
Okna to bardzo często jedna z przyczyn niskiej temperatury w naszym domu. Ich wymiana niejednokrotnie pociąga za sobą znaczne nakłady finansowe, ale też znaczne oszczędności w późniejszej eksploatacji. Ważne jest aby montować okna energooszczędne. Ich wpływ na oszczędności będzie dość duży. Jak już zdecydujemy się na ich wymianę pojawia się często pytanie, jakie wybrać. Czy dobrym rozwiązaniem będą okna PCV czy może drewniane. Okna PCV są ostatnio bardzo modne, są też tańsze. Mogą występować tylko w kolorze białym lub posiadać okleinę w dowolnym kolorze. Te pierwsze są ekonomiczniejsze i przez to często z tego powodu wybierane. Okna drewniane również mają swoich zwolenników, którzy twierdzą, że są bardziej ekologiczne. Na pewno mają tą zaletę, że gdy po wielu latach lakier ulegnie zniszczeniu, można je w prosty sposób pomalować. Niestety, są one znacznie droższe od okien PCV.
Jednym z częstych pytań jakie nasuwają się podczas wymiany instalacji grzewczej jest to, czy wymiana kaloryferów jest potrzebna. Niektórzy twierdzą, że zmiana grzejników na nowe to niepotrzebny wydatek, który przy okazji zmiany całego systemu grzewczego, dość mocno obciąży nasz budżet. Znajdą się tacy, którzy stwierdzą, że dobry stary żeliwny kaloryfer jest bezkonkurencyjny, a dzięki swojej budowie przez długi czas utrzymuje ciepło. Na ten temat można by długo rozmawiać i prześcigać się w argumentacji.
Rozpatrzmy sytuację, w której grzejniki pozostaną na swoim miejscu, ale za to zmieni się instalacja CO. Trzeba zadać sobie pytanie, czy stare grzejniki będą właściwe dla naszej instalacji, czy w jakiś sposób nie wpłyną negatywnie na funkcjonowanie układu grzewczego. Kto kiedykolwiek demontował stary grzejnik, wie co znajdziemy w środku zaraz po jego demontażu. Przez wiele lat mocno wyeksploatowany grzejnik zawiera duże ilości szlamu. Przed podpięciem takiego kaloryfera do nowej instalacji, koniecznie musimy dokonać starannego wypłukania zanieczyszczeń, aby pozbyć się zabrudzeń, zgromadzonych podczas wieloletniej eksploatacji. Czynność jaką należy wykonać to dokładne czyszczenie wodą pod ciśnieniem. Zgromadzony szlam nie tylko zalega na dnie ale też może być przyklejony do ścianek. Dlatego ważne jest ciśnieniowe płukanie. Pamiętajmy aby tak długo przepuszczać wodę, aż będzie zupełnie czysta. Te wszystkie czynności koniecznie trzeba wykonać przed podłączeniem starego grzejnika do nowej instalacji. W inny wypadku ryzykujemy uszkodzenie pomp lub nawet samego pieca. Możemy również mieć problem, z wydajnością samej instalacji. Czasami samo płukanie może być nie wystarczające. Jeśli zlecamy modernizację całego ogrzewanie wyspecjalizowanej firmie, możemy skorzystać z ich usług w zakresie oceny przydatności starego grzejnika do ponownego użycia. Warto to zrobić, gdyż samo płukanie może usunąć resztki ale mocno wyeksploatowany grzejnik po jakimś czasie może negatywnie wpłynąć na nową instalację grzewczą. Zbudowaną w nowej technologii z innych materiałów. Remont domu to duże przeżycie dla jego właściciela. Zalecamy aby dobrze przemyśleć każdą modernizację. Najlepiej jeszcze przed przystąpieniem do prac zorientować się i ocenić jakie problemy mogą nas czekać. Warto skonsultować nasze zamiary z profesjonalistami działającymi na rynku od wielu lat. Poważne modyfikacje mogą pozytywnie wpłynąć na komfort w naszym domu ale też w sytuacjach nie przemyślanych wplątać nas w finansowe kłopoty.